Výkonnost našich investic či spoření v DIP zásadně ovlivňují poplatky. V tomto článku si představíme jejich základní druhy a ukážeme si, na co si dát pozor.
Poplatky za správu DIP portfolia a jejich dopad na hodnotu investice
Základním poplatkem, s kterým se u poskytovatelů DIP často setkáme, je tzv. poplatek za správu DIP portfolia. Ten bývá stanoven nějakým procentem z objemu prostředků, které v DIP u poskytovatele máme.
DIP TIP: Poplatek za správu portfolio patří k tzv. poplatkům průběžným. Platíme ho každý rok a díky tomu si na něj musíme dávat mimořádný pozor. I velmi malý rozdíl v poplatku bude mít totiž na výkon našeho portfolia značný dopad.
Pro představu, pokud se nám u poskytovatele DIP podaří naspořit jeden milion korun, tak pokud u něj budeme mít poplatek za správu DIP 1,5 %, tak mu ročně na poplatcích zaplatíme “monstrózních” 15000 Kč, tj. měsíčně 1250 Kč. Pokud bude mít nějaký poskytovatel poplatek za správu jen 0,15%, tak náš měsíční poplatek bude asi nepřekvapivě řádově menší a tedy „jen” 125Kč měsíčně.
Upozornění: V dlouhém horizontu má i velmi malý rozdíl v poplatcích velký dopad na to, co si v DIP naspoříme. Na poplatky se totiž stejně jako na inflaci dá použít model složeného úročení. Každý rok nám tak tyto poplatky užírají hodnotu tempem, které se v čase zvyšuje.
Například při 1,5% poplatcích přijdeme v dlouhém horizontu z našeho původního vkladu o velké peníze. Konkrétně za 20 let nám tento na první pohled malý poplatek užere na 26% původní hodnoty vkladu (matematicky vyjádřeno jako: hodnota vkladu v budoucnu =hodnota vkladu dnes x 0,985 na 20).
Pro velký dopad průběžných poplatků se jejich možný negativní vliv označuje někdy jako „past či tyranie složených poplatků“.
Poplatek za nákup či prodej cenných papírů v DIP portfoliu
Druhý nejčastější poplatek u DIP je poplatek za nákup či prodej cenných papírů. Ty se většinou dělí na paušální či procentní dle velikosti nákupu či prodeje a jsou jednorázové.
DIP TIP: Tyto poplatky bychom si měli vždy převést do relace k celkovému objemu transakce a své nákupy či prodeje investic podle toho optimalizovat. Například při investici 1000 Kč by byl transakční poplatek ve výši 250 Kč naprosto neadekvátní a měl by na výkon investice devastující účinky. V tomto případě bychom tedy buď měli navýšit investovanou částku nebo se podívat pro jiném poskytovateli DIP, který nám při takto nízkém vkladu dá i adekvátně ponížený poplatek. Někteří poskytovatelé umožňují průběžné investice za zvýhodněných procentuálních poplatků z transakce.
Poplatky zprostředkovatelské za sjednání, správu či z výsledku vašeho DIP
Specifickou formou poplatků jsou ty, které platíme finančnímu poradci za jeho služby. Do této kategorie patří různé předplacené poplatky z cílových částek či poplatky z úspěchu vašeho portfolia. Pokud se s takovým poplatkem u finančího poradce setkáme, tak je to třeba si vždy porovnat jejich celkovou výši a hodnotu, kterou nám za tyto poplatky skutečně poradce přinese.
Regulace poplatků u DIP není
Výše ani struktura poplatků není u DIP aktuálně nijak regulována. To má na jednu stranu velkou výhodu v tom, že velká konkurence mezi poskytovateli DIP, kterých je již přes 30, tlačí poplatky postupně dolů. Výběr poskytovatelů najdete zde.
Na druhou stranu se můžeme zatím u poskytovatelů i zprostředkovatelů setkat opravdu s velkými rozdíly a na poplatky si tedy musíme dát bedlivý pozor.
Možná právě proto vydala i Česká národní banka již v červnu 2024 poměrně důrazné varování ohledně nákladů a poplatků v souvislosti s investováním s přímý odkazem na DIP. K poplatkům si z tohoto varování dovolíme odcitovat souhrnné doporučení, jak ho ČNB na svých stránkách uvedla*:
Souhrnné doporučení České národní banky k poplatkům
- Před podpisem jakékoliv smlouvy si pečlivě přečtěte informace o poplatcích a nákladech spojených s investicí.
- Mějte na paměti, že náklady a poplatky související s investičním produktem mohou významně ovlivnit čistý reálný výnos Vaší investice.
- Zvažte výši nákladů a poplatků v souvislosti se zamýšlenou investicí a porovnejte si, zda nejsou k dispozici výhodnější alternativy.
- Zvažte alternativy k předplaceným poplatkům. Vyhodnoťte, zda by nebylo výhodnější platit průběžné poplatky.
- Nabízí-li se více variant úhrady poplatku, požádejte poskytovatele investičních služeb o srovnání jejich dopadu na vývoj hodnoty investice.
- Tato doporučení jsou relevantní u všech investic, ale zejména v případě investic dlouhodobých, například ve formě dlouhodobého investičního produktu (DIP).
(*zdroj: ČNB Varování České národní banky pro retailové investory ohledně nákladů a poplatků v souvislosti s investováním)
Do optimálního využití DIP vám přejeme mnoho zdaru!
Z redakce DIP Info
Jan Sýkora