fbpx

Jak vybrat poskytovatele pro dlouhodobý investiční produkt DIP

Dlouhodobý investiční produkt DIP dnes nabízí celá řada poskytovatelů. V tomto článku najdete šest jednoduchých kroků, které vás výběrem toho pravého poskytovatele DIP a jeho založením jednoduše provedou. Při jeho zpracování jsme vycházeli z naší publikace DIP manuál, která obsahuje uceleně návody a tipy, jak na dlouhodobý investiční produkt a získat z něj maximum.

Pojďme si nyní jednotlivé kroky výběru poskytovatele DIP představit:

1. Kolik času a úsilí chcete DIP věnovat?

Prvním krokem je si říci, kolik času a úsilí chceme věnovat nejen výběru DIP, ale i jeho dalšímu využití. Podle toho můžeme být uživatel ve správě svého DIP buď pasivní, či aktivní.

Pasivní uživatel DIP, jak už název napovídá, nechce DIP věnovat moc času. Rád má vše přednastaveno nebo si nechá poradit a DIP si sestaví na základě doporučení svého finančního poradce či poskytovatele DIP. Role poskytovatele DIP je v poradenství a nabídce předem definovaných produktů. Taková služba ale něco stojí. V tomto případě musíte počítat s trochu vyššími poplatky za správu DIP portfolia.

Aktivní uživatel DIP je ten, kdo se chce investování více věnovat. Sám si vybírá konkrétní investice. Předpokladem je, že k tomu má zkušenosti a znalosti, na jejichž základě si umí příležitosti, které DIP nabízí, sám vyhodnotit a investice vybrat. Aktivní uživatel by si měl najít poskytovatele zejména s co nejširší nabídkou investičních nástrojů. Uživatel má většinou v tomto případě dostatečné znalosti, zkušenosti a prakticky se rozhoduje o nákupu investic sám a poskytovatel tak vlastně „jen“ zpracovává jeho pokyny.

V praxi se dále setkáme hojně s označením tzv. aktivní a pasivní investor. Pasivní investor nechává realizovat své pokyny automaticky dle předem stanovené strategie a do předem daných produktů (např. ETF či fondů) a nenechává se tak tolik ovlivnit aktuálním vývojem na trhu. Aktivní investor naopak hledá konkrétní příležitosti průběžně.

2. DIP napřímo nebo s prostředníkem?

Využijete při založení DIP a jeho následné správě služeb nějakého finančního poradce anebo půjdeme k poskytovateli DIP napřímo? Pokud nevíme, jak se rozhodnout, není nic jednoduššího než si sepsat, co nám spolupráce s poradcem či zprostředkovatelem přesně přinese za dodatečnou hodnotu a co mu za to budeme ochotni případně dát. Co jednotliví poskytovatelé nabízí se dozvíte v našich článcích. Po přečtení několika z nich si uděláte sami obrázek, zda pro dip finančního poradce budete potřebovat či nikoliv.

3. Jaký je obsah nabídky poskytovatele DIP?

Nabídky poskytovatelů se co do obsahu velmi různí. Důležité je, abychom si u poskytovatele DIP mohli jednoduše sestavit takové portfolio, které nám bude vyhovovat nyní i do budoucna. Pokud si v DIP budeme chtít například „jen“ spořit, pak by nabídka poskytovatele měla obsahovat vhodný konzervativní a nízkopoplatkový produkt či produkty, aby nám takové spoření umožnila. Naopak pokud budeme chtít investovat do nízkonákladových fondů, pak by měla nabídka poskytovatele obsahovat ideálně širokou škálu ETF či fondů od více společností.

U některých poskytovatelů jsou možnosti pro sestavení DIP dopředu jasně dány. U některých máme absolutní volnost výběru investičních nástrojů a DIP si můžeme poskládat sami.

Co do typu nabídek se u poskytovatelů DIP můžeme setkat primárně se dvěma možnostmi či jejich kombinací:

  • nabídky DIP obsahující zejména fondy či ETF fondy
  • nabídky, které obsahují v podstatě jakékoliv investice, které si umíte představit, tj. opravdu konkrétní investice jako akcie, dluhopisy, ale i fondy.

Náš DIP TIP: Při výběru poskytovatele DIP platí jednoduché pravidlo. Raději mít poskytovatele s nabídkou širší než takového, který nás v našich volbách od začátku omezí. Jak jsme již uvedli, o nabídkách jednotlivých poskytovatelů vydáváme průběžně články, které můžete najít zde.

4. Výše poplatků a jejich druhy

Poplatky jsou jedním z klíčových kritérií výběru poskytovatele DIP. Vždy bychom si měli výši poplatků dopředu zjistit a říct si, zda je přiměřená hodnotě, kterou dostaneme.

Základním poplatkem, s kterým se u poskytovatelů DIP často setkáme, je tzv. poplatek za správu portfolia. Ten bývá stanoven nějakým procentem z objemu prostředků, které v DIP u poskytovatele máme. U tohoto poplatku si musíme dát velký pozor, protože i malý rozdíl v procentu může mít na výkon našeho portfolia značný dopad. Pokud je tento poplatek 1 % a u poskytovatele budeme mít naspořen jeden milion korun, ročně mu na poplatcích zaplatíme 10 000 Kč.

Další nejčastější poplatek je ten za nákupy či prodeje cenných papírů. Ty se většinou dělí na paušální či procentní dle velikosti nákupu či prodeje. U těchto poplatků bychom si je měli vždy převést do relace k celkovému objemu transakce a nákupy či prodeje investic podle toho optimalizovat. Například při investici 1000 Kč by měl případný paušální poplatek ve výši 250 Kč na její výkon opravdu devastující účinky, ale to je asi jasné.

Specifickou a již méně častou formou poplatků jsou různé předplacené poplatky z cílových částek či poplatky z úspěchu vašeho portfolia atp.Pokud se s takovým poplatkem setkáte, mělo by pro nás být určitým varováním a měli byste si dvakrát rozmyslet, jakou hodnotu za něj skutečně dostanete.

Výše poplatků se u poskytovatelů průběžně vyvíjí, ti také nabízejí různé slevy, proto je zde již dále v detailu rozvádět a uvádět nebudeme. Co k poplatkům závěrem zmíníme je, že u DIP není struktura poplatků aktuálně nijak regulována.

Doporučení České národní banky

Česká národní banka možná ale právě proto vydala v červnu 2024 poměrně důrazné varování ohledně nákladů a poplatků v souvislosti s investováním s přímý odkazem na DIP. Z uvedeného upozornění si dovolím citovat souhrnné doporučení České národní banky:  

„Před podpisem jakékoliv smlouvy si pečlivě přečtěte informace o poplatcích a nákladech spojených s investicí. Mějte na paměti, že náklady a poplatky související s investičním produktem mohou významně ovlivnit čistý reálný výnos Vaší investice. Zvažte výši nákladů a poplatků v souvislosti se zamýšlenou investicí a porovnejte si, zda nejsou k dispozici výhodnější alternativy. Zvažte alternativy k předplaceným poplatkům. Vyhodnoťte, zda by nebylo výhodnější platit průběžné poplatky. Nabízí-li se více variant úhrady poplatku, požádejte poskytovatele investičních služeb o srovnání jejich dopadu na vývoj hodnoty investice. Tato doporučení jsou relevantní u všech investic, ale zejména v případě investic dlouhodobých, například ve formě dlouhodobého investičního produktu (DIP).”

5. Jednoduchost správy účtu DIP

Nabídka služeb, které jsou s DIP spojeny, je velmi pestrá. Někteří poskytovatelé nabízejí velmi propracovaná on-line řešení, která někdy nabízejí i různé automatické on-line optimalizace portfolia.

U některých poskytovatelů zase bude vše na nás a orientace v on-line prostředí nemusí být vůbec jednoduchá. Někteří poskytovatelé nabízejí infolinku, kde můžeme své portfolio zkonzultovat s odborníkem.

Další dobrou službou je určitě podpora při vypracování daňových přiznání. Někteří poskytovatelé nám poskytnou pro potřeby zpracování našeho daňové přiznání přehledné reporty, které nám jeho podání velmi zjednoduší.

Zajímavou službou, resp. kritériem na zvážení je určitě i dostupnost možných synergií se zázemím a ostatními nabídkami poskytovatele pro investování pro případné rozšíření portfolia našich investic i mimo DIP.

U všech služeb je vždy samozřejmě základní otázkou, jak jsou pro nás dané služby vlastně důležité, co vše budeme chtít v DIP využít a zda budeme ochotni za některé služby případně akceptovat poplatek.

DIP TIP: Na začátku se pro posouzení vhodnosti on-line řešení nebojme využít možnosti mít více DIP najednou. Založit si jich skutečně můžete, kolik chcete. Později si můžete vybrat ten, který vám bude vyhovovat nejlépe. Ty, které vyhovovat nebudou, prostě zrušíte. Jen je potřeba si vždy dát pozor poplatky, proto se o nich vždy dopředu informujte, ideálně ještě, než si DIP někde či přes někoho sjednáte.

6. Reputace poskytovatele a založení DIP

V neposlední řadě by pro nás měla být při výběru poskytovatele DIP klíčová i jeho stabilita a reputace. DIP je přece jen věc dlouhodobá, a proto se vyplatí volit poskytovatele o to uvážlivěji.

Vlastní založení DIP je již velmi jednoduché a intuitivní. Většina poskytovatelů DIP nám umožňuje si ho sjednat obratem on-line. V rámci založení počítejte s tím, že budete vyplňovat investiční dotazník, aby vám poskytovatel DIP mohl nabídnou investiční nástroje, které budou odpovídat vašim zkušenostem a znalostem, ale i profilu investora.

Kam teď dál?

Pokud se o tom, jak používat DIP chcete dozvědět více, tak si můžete zakoupit náš DIP manuál v ověřeném e-shopu bookla.cz

Pokud se chcete pustit do vlastního výběru, tak přehled všech poskytovatelů DIP a článků o jejich vybraných nabídkách najdete zde.

Další informace najdete najdete na odkazech níže či v navigaci.

Přejít nahoru